Inštruktorjev in svetovalcev za vedenje in prevzgojo psov je vsak dan več in naše metode so lahko zelo različne. Zato se mi zdi ključno, da vam predstavim svoj pristop.
Gre za način razmišljanja in delovanja, v katerega verjamem z vsem srcem, saj izhaja iz znanja in izkušenj dolgoletnih praktikov in strokovnjakov, hkrati vključuje najsodobnejše znanstvene ugotovitve o psih, je v celoti prilagojen vam in vašemu psu, predvsem pa sledi visokim etičnim merilom, ki postavljajo dobrobit vašega psa na prvo mesto.
Psi so mojstri komunikacije, katere glavni namen je izogibanje konfliktu. Če ne bi bili v svojem bistvu miroljubni, ne bi mogli živeti v skupinah. To je eden od razlogov, da za njihovo vzgojo nikoli ni treba uporabljati prisile, grožnje, strahu ali bolečine. Drugi razlog je seveda etika.
Zagotovo se nihče od nas ni odločil za psa z namenom, da bi mu škodoval, marsikoga pa zavedejo nasilne metode v lepih preoblekah, ki nam jih prodajajo na televiziji in še kje. Pri tem nasilje ni vedno očitno in fizično. Prisila se lahko dogaja tudi, ko dežujejo priboljški. Po metodah kontrole in prisile mnogi posežejo takrat, ko so v stiski, saj ima pes težave in “nič drugega ne deluje”. Na dolgi rok pa ne deluje niti sila - ravno obratno. Zato poskusimo še enkrat. Na prijazen način, ki temelji na razumevanju vedenja, komunikacije in potreb psov.
Pri svojem delu ne uporabljam kaznovanja, strahu, bolečine ali prisile in enako pričakujem tudi od svojih strank. Več o teh etičnih načelih najdete na strani organizacije PDTE, katere članica sem. Hkrati spremljam novosti na področju vedenja psov in ugotovitve vključujem v svoje delo. Vedno se lahko najde nova informacija, ki bo spremenila kakšno od mojih metod, nikoli pa se ne bo spremenila moja zaveza, da pasje vedenjske težave pomagam reševati na prijazen in etičen način.
Tako moje izkušnje kot izkušnje mojih učiteljev kažejo, da skupinski tečaj ni idealna učna situacija za večino psov in njihovih skrbnikov. To velja še toliko bolj, če so posredi vedenjske težave. Na tečaju je že tako veliko motenj v obliki drugih psov in skrbnikov, zato se je težko zbrano učiti. To velja tako za nas kot za pse. Tisti psi in skrbniki, ki se soočajo s težavami, pa so včasih še dodatno potisnjeni na stran. Delajo lahko samo na večji razdalji, na kateri je težje sodelovati z inštruktorjem, skupina pa jih pogosto prehiteva, saj več časa porabijo za poskuse obvladovanja situacije kot za dejansko učenje.
Skozi individualno delo se v celoti posvetim vam in vašemu psu. Delamo v vašem tempu in sproti naslovimo morebitna vprašanja in zaplete. Na ta način lažje in hitreje osvojite novo znanje in navade.
Če gre za reševanje težav, povezanih z drugimi psi, seveda za delo slej ko prej potrebujemo druge pse. Vendar pa tega ne prepuščam naključju obstoječe skupine, ampak za vašega psa izberem primernega pasjega prijatelja in ga povabim na naše srečanje.
Individualno delo se začne z vedenjskim posvetom in običajno nadaljuje z dodatnimi srečanji. Tako število kot vsebino in lokacijo srečanj v celoti prilagodim vam in vašemu psu.
Razumevanje je bistvo mojega dela, in sicer na treh nivojih: razumevanje psov kot vrste, razumevanje njihove komunikacije in razumevanje vaše specifične situacije.
Vse, kar psi počnejo, dobro ali slabo, želeno ali neželeno, je vedenje. Za vsakim vedenjem se skrivajo razlogi. Razlogi so običajno povezani s potrebami psa kot vrste, stresom in načinom, kako psi razumejo svet okrog sebe. Ko razumemo razloge, jih lahko naslovimo in na ta način vplivamo na vedenje. Vedenje lahko usahne ali pa je pes s tem pripravljen na učenje novih vedenjskih vzorcev.*
Razumevanje se nanaša tudi na pasjo komunikacijo, predvsem telesno govorico. Vaš pes namreč ves čas nekaj sporoča: vam, drugim psom in ostalim živalim, celo predmetom. Ko se naučite razbrati pomen njegovih drobnih signalov, razumete, kdaj mu je neprijetno in se lahko odzovete, preden situacija eskalira. Ko pes ugotovi, da ga kar naenkrat bolje razumete in upoštevate, vam začne bolj zaupati in tako zgradita trden odnos, s katerim lahko skupaj premagata raznorazne ovire. Skrivni jezik psov bo zato večkrat tema naših pogovorov, naučili pa se boste tudi nekaj telesne govorice, s katero boste lahko komunicirali s svojim psom.
Nenazadnje je zelo pomembno, da razumem vašo specifično situacijo: vsakdanji ritem, morebitne omejitve in zmožnosti. Znotraj njih vam predlagam rešitve, ki bodo za vas izvedljive in bodo prinesle napredek. Ravno zato sodelovanje začnemo s poglobljenim vedenjskim posvetom.
Dramatične metode instantne prevzgoje psa, ki nam jih prodajajo v medijih, običajno delujejo na način zatiranja vedenja. Psa prestrašijo in pustijo še dodatne negativne posledice, prave težave pa sploh ne naslovijo. Namesto "instantne prevzgoje psa" vam pomagam resnično razumeti, kaj se dogaja z vašim psom in kako lahko skupaj dosežemo, da se bo počutil in zato tudi vedel drugače.
Pes na sprehodih močno laja na mimoidoče pse. Ugotovimo, da v vsakdanjem življenju nima pasje družbe. Psi so socialne živali in nujno potrebujejo družbo svoje vrste. Pes torej laja predvsem zato, ker je frustriran. Potrebuje pasjo družbo, je pa tudi neizkušen in doživlja precej stresa, zato se težko sooča z izzivi. Naslovimo razloge. Spremenimo nekaj navad, da zmanjšamo stres in psa pripravimo na učenje. Med drugim se začasno izognemo naključnim srečanjem z drugimi psi, ki bi povzročala stres, utrjevala navado lajanja in ovirala napredek. Ko tako pripravimo teren, je čas, da naslovimo potrebo po pasji družbi. Psu ponudimo družbo drugih psov na miren in primeren način - skozi tehniko paralelnih sprehodov. Skozi čas pes na druge pse laja vedno manj in težava je postopoma odpravljena.
Verjetno ste že opazili, da se moje delo razlikuje od pasjih šol, kjer se učijo brezkompromisnega izpolnjevanja povelj in je cilj čim bolj popoln nadzor nad vedenjem in voljo psa.
Namesto tega stavim na dejstvo, da so psi izredno inteligentne, prilagodljve in družabne živali, s katerimi se da čudovito sobivati, če jih le malce razumemo. Navsezadnje človeštvo to počne že tisočletja, in to večino časa brez strogega šolanja.
Ukazovanje naj torej spet zamenja sodelovanje. To seveda ne pomeni, da pes lahko počne, karkoli želi, in da ne postavljamo mej. Meje so nujne za dober odnos, življenje v sodobnem svetu in nenazadnje varnost. Možno pa jih je postaviti na psom prijazen, naraven in z razumevanjem podprt način.
Oprema pomembno vpliva na zdravje, počutje in vedenje psov.
V izogib zdravstvenim težavam in zato, da so psi na sprehodih sproščeni, se počutijo varno in lahko izvajajo naravna vedenja, priporočam izključno uporabo H-oprsnice in dovolj dolgega klasičnega povodca (3 m in več).
Če take opreme še nimate, vas lahko usmerim k dobrim ponudnikom, pri meni pa jo lahko tudi pomerite in prevzamete.
Več o opremi preberite tukaj.
Pasja perspektiva
Copyright © 2023 Pasja perspektiva (Ena Kobentar S.P.)
Namenjeni so delovanju spletnega mesta in spletni analitiki. Osebnih podatkov ne zbirajo.